Już ponad 3 000 klientów ebooka. 
Ściąga z EXCELA dla każdego - SETKI przykładów funkcji otrzymasz w 3 minuty.
ZOBACZ EXCEL EBOOK >

Excel. Nauka na przykładach – ebook. Nowe podejście do nauki Excela.

Znajomość Excela się opłaca. Tym prostym stwierdzeniem rozpocznę ten wpis. Jeśli potrafisz pracować na liczbach, analizować, argumentować, wtedy jakość Twojej pracy nabiera zupełnie innego poziomu. I to jest widoczne. A ci, którzy unikają liczb i tabelek muszą się bardziej gimnastykować, aby to ukryć. Od danych nie da się obecnie uciec. Z roku na rok jest ich coraz więcej.

Od wielu lat to właśnie Excel jest najpopularniejszym programem biurowym. Korzystają z niego miliony firm. Na wielu stanowiskach jest wręcz podstawowym narzędziem pracy. Wystarczy zajrzeć na jeden z portali pracy, aby szybko zauważyć, w jak wielu ogłoszeniach pojawia się wymóg „dobrej znajomości Excela”.

Za pomocą Excela zbiera się dane, raportuje, analizuje, prezentuje wyniki. Umiejętność tworzenia prostych tabelek i korzystanie w Excelu z funkcji SUMA() oraz JEŻELI(), już na nikim nie robią wrażenia. Obecnie wymaga się więcej. Warto się Excela uczyć. Bo to po prostu dobra inwestycja.

Uważam, że nauczenie się pracy z arkuszami kalkulacyjnymi może być proste. Wielokrotnie szkoliłem różne osoby z Excela. Doświadczenie pokazuje, że wystarczy przejść przez przykład użycia formuły, aby nauczyć się rozwiązywać dany problem.

Dlatego postanowiłem stworzyć coś nowego. Nieco inne podejście do nauki Excela. Opracowałem ebooka ‘Excel. Nauka na przykładach’ Kompendium wiedzy, którego zadaniem jest maksymalnie uproszczenie nauki Excela. Jest on doskonałym uzupełnieniem do innych treści umieszczanych na tym blogu, które w dużej części dotyczą liczb, analiz, baz danych.

Premiera ebooka nastąpiła na początku stycznia 2018 roku. I od tego czasu zebrał już sporo pozytywnych opinii. Co mnie szczególnie cieszy, gdyż praca nad nim trwała długie, długie miesiące. Ale rezultat był tego wart.

W tym wpisie chciałbym trochę więcej opowiedzieć o zawartości kursu ’Excel. Nauka na przykładach’; m.in. odpowiedzieć na pytania: dlaczego on powstał (w końcu są już inne książki na ten temat) oraz co dokładnie zawiera? Jeżeli ktoś jest zainteresowany bardziej skrótowym omówieniem, to odsyłam na stronę sprzedażową -> Excel ebook. Pod tym adresem można bardzo szybko nabyć ten kurs. Do czego oczywiście zachęcam :). Znajdują się tam również zdjęcia przykładowych stron ebooka.

Czym się wyróżnia ebook 'Excel. Nauka na przykładach’?

Może zacznijmy najpierw od krótkiego filmu demonstracyjnego.

[mom_video type=”youtube” id=”6s3yrsBpO8Q”]

Ebook ‘Excel. Nauka na przykładach’ to nowy sposób na poznanie Excela. To nauka Excela w Excelu. Co się kryje pod tym tajemniczym pojęciem?

Po pierwsze, cały ebook jest zapisany w postaci pliku Excelowego. Dzięki temu nie trzeba przepisywać formuł do arkuszy. Wszystko już tam jest. Dodatkowo udostępniana jest wersja w formacie PDF, dla tych którzy nie mają pod ręką Excela lub też chcieliby przeglądać materiał na smartfonie.

Po drugie, ebook uczy formuł poprzez pokazywanie przykładów ich wykorzystania. Minimum tekstu. Zero rozległych opisów. Tylko konkrety. To nie miała być kolejna encyklopedia, gdzie o jednej funkcji rozpisuje się na kilka stron. Celem było raczej stworzenie podręcznej ściągi, którą można trzymać na pulpicie komputera i wracać do niej za każdym razem, kiedy będzie to potrzebne.

Po trzecie, wszystko co warto wiedzieć o Excelu zawarte jest w jednym miejscu. Nie trzeba skakać między plikami, aby odszukać interesujący fragment. W jednym pliku masz opisane wszystkie najważniejsze formuły, sposób korzystania z tabel przestawnych, triki i wskazówki dotyczące ponad 30 praktycznych funkcjonalności Excela, a do tego dodane ponad 60 ćwiczeń, wraz z rozwiązaniami, poruszającymi przekrojowo liczne aspekty tematyczne.

Po czwarte, jest to ebook uniwersalny. Mogą z niego korzystać osoby początkujące, jak również posiadające już paroletnie doświadczenie w pracy z Excelem. W ramach tego kursu Excela prezentowane są podstawowe i najważniejsze funkcje, jak również bardziej złożone formuły (w tym tzw. tablicowe i wielokrotnie zagnieżdżone). Dodatkowo prezentowane formuły, mogą być wykorzystane przy szeregu różnych zadań. Pokazane zostały różne możliwości rozwiązywania problemów obliczeniowych. W ten sposób ebook zachowa swą aktualność przez lata.

Po piąte, Excel ebook umożliwia samodzielną zabawę i testowanie formuł. Można modyfikować wartości danych obraz obserwować, jak zmieniają się wyniki formuł. Można dowolnie zmieniać ustawienia załączonych tabel przestawnych, aby poznać ich możliwości. Można tworzyć notatki oraz testować różne opcje formuł. To zdecydowanie ułatwia naukę Excela.

Co zawiera ebook „Excel. Nauka na przykładach”?

Ebook składa się generalnie z 15 rozdziałów. Poniżej postaram się skrótowo opisać, co znajduje się w każdym z nich.

Rozdział 1. Funkcje matematyczne & statystyczne.

W tej części poznasz najczęściej stosowane funkcje matematyczne i działania obliczeniowe. Dowiesz się jak wyliczać m.in.: minimum i maksimum, średnią arytmetyczną i średnią ważoną, medianę, percentyle, miary zmienności (np. odchylenie standardowe, dominantę). Oprócz tego, pokazane są inne, często wykonywane obliczenia w Excelu, np.: wyliczanie różnicy procentowej między dwoma wartościami, wyliczenia marży, zamiana wartości z brutto na netto, itd. Taki zestaw obowiązkowy dla każdego.

Rozdział 2. Funkcje na wartościach daty i czasu

W Excelu jest kilkadziesiąt funkcji, za pomocą których można modyfikować daty i dokonywać na nich rozmaitych obliczeń. W tym rozdziale opisane są najważniejsze z nich. Poznasz tu, jak za pomocą funkcji przekształcać daty z jednego formatu zapisu na inny (np. jak datę zamienić na numer kwartału lub zapis RRRRMM); jak dodawać do daty dni lub miesiące; jak wyliczać różnicę między datami, itd. Po lekturze tego rozdziału będziesz mógł dowolnie żonglować w Excelu: sekundami, minutami, godzinami, dniami, dniami tygodnia, numerami tygodni, miesiącami, kwartałami, latami i liczbami rzymskimi.

Rozdział 3. Funkcje zliczające

Dzięki temu rozdziałowi poznasz kilkanaście funkcji, które dają odpowiedź na pytania typu: ile komórek zawiera wartość X lub wartości z przedziału od X do Y?; ile komórek zaczyna lub kończy się frazą Z?; Jaka jest liczba wystąpień frazy XYZ we wskazanym zakresie? Gdzie w tabeli danych znajduje się komórka o wartości Y? Ile jest unikalnych wystąpień wartości w danej kolumnie? Są to dosyć często zadawane pytania badawcze. Warto wiedzieć, jak na nie odpowiadać.

Ale to nie wszystko. Pracując na Excelu, pojawia się często potrzeba dokonywania obliczeń tylko na widocznych komórkach (bez tych odfiltrowanych) lub też konieczność dokonywania obliczeń na zakresach danych, w których część komórek zwraca błąd i uniemożliwia zastosowanie standardowych funkcji. O tym, jak sobie z tym poradzić, dowiesz się właśnie w tym rozdziale.

Rozdział 4. Funkcje z warunkami

Jak łatwo się domyślić, w tym rozdziale omówiona jest bardzo praktyczna funkcja JEŻELI(). Ale nie tylko ona. Poznasz szereg innych metod obliczeń, dla których wynik uzależniony jest od spełnienia przez zakres komórek dodatkowych kryteriów. Nauczysz się wykorzystywać operatory logiczne ORAZ i LUB, a także zagnieżdżać instrukcje warunkowe. Po lekturze tej części będziesz wiedział, jak sprawdzać, czy dana komórka spełnia określone kryteria, jak również potrafił za pomocą funkcji zliczyć ich liczbę.

Rozdział 5. Funkcje wyszukujące i łączące dane

Jak połączyć dane z dwóch tabel Excel? Jak przypisać do tabeli A wartość z tabeli B na podstawie unikalnego identyfikatora (lub kilku identyfikatorów z paru kolumn)? W jaki sposób do wartości przydzielić kategorię? Jak odnaleźć ostatnią wartość w danym zakresie danych? To tylko przykłady zagadnień poruszanych w rozdziale 5. Tak, to tutaj poznasz funkcję WYSZUKAJ.PIONOWO() – jedną z najpraktyczniejszych, ale też dla wielu, jedną z trudniejszych do nauki funkcji. Dzięki ebookowi i zawartym w nim przykładom oraz ćwiczeniom, bardzo szybko opanujesz zasady jej działania.

Rozdział 6. Funkcje przekształcające dane

Zawartość komórek można modyfikować i przekształcać na różne sposoby. Excel umożliwia dokonywanie zamian wielkich liter na małe (i na odwrót), pobieranie określonych fragmentów z tekstu, zastępowanie określonych fraz w tekście innymi, zaokrąglanie, itd. Słyszałeś może o funkcji TEKST() oraz jej licznych możliwościach? A może chcesz poznać sposób, w jaki można rozdzielić imię i nazwisko do dwóch osobnych komórek lub połączyć tekst z wynikiem formuły? O tym wszystkim w rozdziale 6.

Rozdział 7. Transpozycja danych

Transpozycja tabeli to inaczej zamiana jej wierszy na kolumny i kolumn na wiersze. Wbrew pozorom jest to czynność dość często wykonywana. A w dodatku całkiem prosta, o ile nie chce się zachować aktywnego połączenia między danymi. Nieco bardziej złożona jest operacja transpozycji, w której dane będą się samodzielnie aktualizowały wraz ze zmianami w początkowej tabeli. W tym rozdziale pokazany jest także sposób poradzenia sobie ze szczególnym przypadkiem, gdy chcemy zrealizować transpozycję danych wraz z odwróceniem kolejności wyświetlania się danych.

Rozdział 8. Wykrywanie duplikatów

Duplikaty to po prostu powtarzające się wartości. Czasami są czymś normalnym w zbiorze danych, a czasami nie – bo przykładowo świadczą o błędach w bazie danych. Ich wykrywanie, zliczanie lub usuwanie jest jedną z częściej wykonywanych operacji podczas wstępnych prac nad danymi. Duplikaty można wykrywać poprzez funkcje obliczeniowe lub wbudowane opcje w Excelu. W tym rozdziale opisanych jest kilka metod, które można wybierać zależnie od sytuacji.

Rozdział 9. Formatowanie warunkowe

W Excelu można ustawić formatowanie komórek, w zależności od tego, czy spełniają zadane warunki. Na przykład możemy zaznaczyć na zielono wszystkie komórki większe od zera, a na czerwono komórki mniejsze od zera. Takie operacje nazywa się formatowaniem warunkowym. W Excelu istnieje całe bogactwo możliwości formatowania komórek, w tym dodawania efektów graficznych (kolory, ikony, paski danych), mówiących o: względnych wielkościach, wzrostach lub spadkach. Formatowanie można także uzależnić od spełnienia przez komórkę bardziej złożonych reguł, które są zapisane za pomocą formuł. W ebooku ‘Excel. Nauka na przykładach’ znajdziesz liczne przykłady formatowań warunkowych.

Rozdział 10. Adresacja komórek

Podstawowe zasady adresowania komórek można bardzo szybko opanować śledząc przykłady prostych formuł matematycznych. Zatem to nie przypadek, że rozdział dotyczący adresacji jest dopiero dziesiąty. Oczywiście omawiane są tutaj zasady adresacji względnej, bezwzględnej i mieszanej, ale więcej uwagi poświęcone jest tzw. adresacji pośredniej oraz innyc funkcjom dotyczącym adresacji. Nauczysz się tutaj zasad tworzenia dynamicznych zakresów danych, kiedy to argumentem dla formuł są adresy komórek, które zawierają odniesienia do innych komórek, na których mają być wykonane obliczenia. Brzmi pokrętnie, ale ta funkcjonalność Excela okazuje się czasem bardzo pomocna. Cały rozdział wzbogacony jest oczywiście mnóstwem przykładów.

Rozdział 11. Funkcje tablicowe

To już rozdział dla bardziej zaawansowanych użytkowników Excela. Jeśli miałeś częstszą styczność z Excelem, to może obiło Ci się o uszy, że pewną grupę funkcji nie zatwierdza się po prostu Enterem, tylko należy skorzystać z kombinacji klawiszy ‘Shift+Ctrl+Enter’. Są to właśnie tzw. funkcje tablicowe. A w tym rozdziale poznasz zasady ich działania oraz przykłady ich wykorzystania.

A tak na marginesie, funkcje tablicowe to formuły, które wykonują jednocześnie wiele obliczeń na elementach w tabeli. Przydają się one szczególnie przy bardziej złożonych obliczeniach, gdy nie ma miejsca na pomocnicze kalkulacje w oddzielnych kolumnach lub wierszach. Znacząco przyspieszają one pracę w Excelu oraz zmniejszają wielkość plików.

Rozdział 12. Tabele przestawne

Dla wielu kwintesencja Excela. Tabele przestawne to jedne z najpraktyczniejszych jego funkcjonalności. Umożliwiają szybką analizę danych, nawet tych liczących dziesiątki tysięcy rekordów. Czy są one trudne do nauczenia? Zdecydowanie nie. W Excel ebooku znajdziesz po kolei: wytłumaczenie jak krok po kroku utworzyć tabelę przestawną, przykład zbioru danych w formacie przygotowanym pod taką tabelę, opis głównych ekranów, na których dokonuje się ustawień, liczne przykłady ‘przecięć’ danych dokonanych za pomocą tabel przestawnych. Kolejne praktyczne zadania z tabelami przestawnymi znajdziesz także w rozdziale z ćwiczeniami. Warto nauczyć się obsługi tabel przestawnych.

Rozdział 13. Triki i wskazówki

To rozdział nieco bardziej opisowy, który koncentruje się na pokazaniu najważniejszych możliwości Excela ułatwiających pracę. Znajduje się tutaj ponad 30 praktycznych wskazówek. Nie będę wymieniał ich wszystkich. Zainteresowanych odsyłam ponownie do strony ebooka ‘Excel. Nauka na przykładach’, gdzie jest umieszczony formularz, za pomocą którego można zostawić swój adres email, na który zostanie automatycznie przesłany pełny spis treści wraz z fragmentami poszczególnych rozdziałów.

W tym miejscu tylko nadmienię, że wśród licznych trików znajdują się: opisy kluczowych skrótów klawiszowych Excel, sposób ustawiania poprawności danych wprowadzanych do arkusza Excel (w tym wybór dozwolonych wartości z listy rozwijanej); dzielenie tekstu na kolumny, techniki szybkiego tworzenie serii danych (np. ciągu liczb o stałym przyroście, kolejnych miesięcy, itd.); zamiana wartości liczbowych na zapis w tysiącach lub milionach; sposoby drukowania długich tabel z Excela.

Rozdział 14. Ćwiczenia Excel i rozwiązania

Założeniem tego rozdziału jest pokazanie formuł w praktycznych zastosowaniach. Bo teoria teorią, ale wszystko się nieco komplikuje, gdy trzeba rozwiązać konkretne zadanie w Excelu. Dlatego w Excel ebooku umieściłem ponad 60 różnych zadań, wraz z rozwiązaniami, z szeregu różnych dziedzin tematycznych: sprzedaży, logistyki, finansów, itd. Każde zadanie możesz spróbować rozwiązać sam lub też od razu przejść do prześledzenia jego rozwiązania. Pokazane są w nim wszystkie użyte formuły.

A oto tylko przykładowe tematy zadań opisanych w ebooku:

  • analiza sprzedaży i dynamiki zmian.
  • łączenie danych z różnych tabel, tworzenie nowych kategorii.
  • porównanie dwóch list danych – odszukiwanie elementów wspólnych.
  • zestawienia baz adresów email.
  • weryfikacja i przekształcanie wartości komórki.
  • zliczanie wystąpień kolejnych wartości lub fraz.
  • wyliczanie premii, przygotowanie prognoz rocznych.
  • agregacja danych, wyliczanie średniej ważonej ceny produktu.
  • wyliczanie średniej ruchomej, wykrywanie dużych zmian wartościowych.
  • przypisywanie wartości w zależności od [daty od] i [daty do].
  • rozliczenie grafika przy pracy zmianowej.
  • przygotowanie rozkładu zamówień według dnia tygodnia oraz godziny (tabela przestawna).
  • szablon do wypełniania faktur.

Jest tego naprawdę sporo. Co więcej, starałem się dobierać zadania w taki sposób, aby używane tam formuły mogły być wykorzystane w dziesiątkach innych zagadnień. Wystarczy skopiować formułę do własnego arkusza i zmienić argumenty na inny zakres danych. I gotowe. Ten rozdział dobitnie pokazuje, jak za pomocą paru funkcji można rozwiązać szereg praktycznych problemów obliczeniowych w Excelu.

Rozdział 15. Zbiór danych

Ostatni rozdział to przykładowa tabela w Excelu, licząca ponad 20 tysięcy rekordów, która może posłużyć do samodzielnych ćwiczeń. Pokazane są tu dodatkowo techniki tworzenia nowych zmiennych kategoryzujących, które są potem używane do analiz danych za pomocą tabel przestawnych.

Nie ucz się funkcji Excel na pamięć. Korzystaj z Excel ebooka!

Ten ebook to praktycznie pełny kurs online z Excela. Jeżeli pracujesz na Excelu i od czasu do czasu potrzebujesz ‘ściągi’ to ten materiał spełni Twoje oczekiwania. Jego dużą wartością jest to, że pokazuje szerokie możliwości Excela. A z doświadczenia wiem, że połowa sukcesu przy rozwiązywaniu problemów obliczeniowych w Excelu jest świadomość, że „to się da zrobić”. Wystarczy potem tylko odszukać odpowiednią funkcję lub przypomnieć sobie konstrukcję właściwej formuły. Funkcji excelowych trudno uczyć się na pamięć. Lepiej uczyć się na przykładach, a potem do nich wracać. Po to właśnie napisałem ten Excel podręcznik.

To tyle. Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć zawartość mojej książki ‘Excel. Nauka na przykładach’. Jeżeli pojawią się co do niego dodatkowe pytania, to zachęcam do kontaktu na email lub do zadawania pytań bezpośrednio w komentarzach pod tym wpisem.

Excel to dobra inwestycja! :)

Pytanie...
Korzystasz z EXCEL lub PowerPoint?
Poznaj setki praktycznych przykładów!
500 funkcji Excel + 500 slajdów PowerPoint

Zobacz podręcznik =>

5 komentarzy do “Excel. Nauka na przykładach – ebook. Nowe podejście do nauki Excela.”

    • Generalnie ten ebook nie ma stron ;) Cała główna treść znajduje się w pliku Excel. Wszystko było opracowywane w taki sposób, aby zajmowało jak najmniej miejsca i łatwo było odszukiwać poszczególne rozdziały. Teksty zostały skrócone do niezbędnego minimum. Nie ma lania wody, tylko przykłady wykorzystania poszczególnych funkcji Excel. Wersja PDF ma 83 strony – ale w skompresowanym formacie przypominającym „ściągę”. Gdyby przełożyć ten materiał na klasyczny układ książkowy z zachowaniem odpowiedniego formatowania itd, to wyszłoby pewnie z 300-400 stron.

      Odpowiedz
  1. Właśnie takiego artykułu szukałem, bo niestety nie pamiętam niektórych ważniejszych opcji w exelu. Dziękuję za wpis i dużo ciekawych informacji.

    Odpowiedz
  2. 21,04.2018 Jankesd

    Dzień dobry powiem krótko i zwięźle na temat jak dla Mnie rewelacyjny przygotowany poradnik z Excela. Nic dodać nic ująć i do tego cena przystępna dla każdego i chyba oto chodziła, aby jak najwięcej osób skorzystała z nie go, a nie cena zaporowa.

    Dobrze opracowane kompendium i tak powinien wyglądać prosty podręcznik do nauki Excela. Napisany jest on prostym językiem dla zwykłego Kowalskiego z ulicy, a nie jak się spotyka wiedza encyklopedyczna, gdzie każdy z Nas przeczyta, a potem i tak nie rozumie co było napisane. Bardzo dobry pomysł z takim poradnikiem wszystko jest w jednym miejscu.

    Nie trzeba szukać u wujka Google, ale przede wszystkim jakość prezentowanego materiału. Wiadomo, iż nie każdego da się zadowolić tym pdf z uwagi na różny poziom Excela, ale jest to extra ściąga dla wszystkich i nawet dla początkujących oraz bardziej zaawansowanych.

    Mam nadzieje, że autor nie poprzestanie na wydanym poradnikiem i zrobi cały cykl poradników omawiający tylko jeden temat np.Wykresy i grafika w Excelu omówiony od A do Z po prostu krok po kroku dla każdego lub inny i taka seria by miała w sumie 10 poradników na dany temat.

    Ponadto ma Pan duży potencjał proszę jego wykorzystać jak w najlepszy sposób i ewentualnie zastanowić nad dalszą kontynuacją poradników w pdf.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

X