Podręcznik Excela

Dobry podręcznik to podstawa. Także jeśli chodzi o naukę Excela. Niestety każdy może mieć inne oczekiwania wobec tzw. „dobrego” podręcznika. Jedni preferują szczegółowe opisy, inni lubią zwięzłość, jedni wybierają książki bogate w zdjęcia objaśniające, inni z kolei w ogóle odrzucają klasyczne metody nauki na rzecz filmów instruktażowych lub kursów online.

Excela można uczyć się na różne sposoby. Ale jako osoba, która od kilkunastu lat pracuje na arkuszach kalkulacyjnych i z nich szkoli, proponuję nieco inne rozwiązanie nauki niż dotychczas proponowane.

Podręcznik Excela w formie elektronicznej

Stworzyłem podręcznik Excela w formie elektronicznej. Żadna nowość, można byłoby powiedzieć. Ale chodzi o to, że cały podręcznik jest w postaci pliku Excel. Bo przecież Excela należy się uczyć w Excelu :)

jak szybko nauczyć się Excela

Mój podręcznik ‘Excel. Nauka na przykładach’ nie wymaga przepisywania formuł do arkuszy kalkulacyjnych Excel, aby sprawdzić, jak działają one w praktyce. Zaoszczędza się w ten sposób mnóstwo czasu. Nie jest też zbiorem dziesiątek plików z pojedynczymi przykładami, w których trudno odszukać te nas interesujące.

Excel. Nauka na przykładach’ to prawdziwe kompendium wiedzy zawarte w jednym pliku. A mówiąc dokładnie w dwóch plikach, bo podręcznik jest udostępniany w formacie xlsx (format excelowy) – jako narzędzie do nauki i ćwiczeń, a także w formacie pdf, aby można było z niego korzystać, gdy nie mamy akurat pod ręką aplikacji MS Excel.

Kurs Excel jak żaden inny

Jego ogromną przewagą nad innymi opracowaniami jest sposób prezentacji materiału oraz jego zakres. Zamiast obszernych opisów wszystkie najważniejsze funkcje i formuły Excela przedstawiane są za pomocą przykładów, wzbogacanych opisami i wskazówkami.

Poznajemy w ten sposób ponad 100 najczęściej spotykanych funkcji w Excelu, zaczynając od tych najprostszych jak: SUMA(), JEŻELI(), LICZ.JEŻELI(), WYSZUKAJ.PIONOWO(); a kończąc na tych bardziej zaawansowanych, jak formuły zagnieżdżone lub funkcje tablicowe. Wszystko jest uporządkowane, łatwo się nawiguje po podręczniku oraz wyszukuje. Można także dodawać swoje notatki lub komentarze.

Podręcznik Excela składa się z 15 rozdziałów, które szczegółowo opisałem tutaj. Można w nim znaleźć m.in. prezentację najczęściej wykorzystywanych formuł, dokładne wytłumaczenie zasad korzystania z tabel przestawnych, kilkadziesiąt porad praktycznych, które pokazuje ciekawe funkcjonalności Excela.

Ale niewątpliwym atutem książki elektronicznej ‘Excel. Nauka na przykładach’ jest też rozdział, który składa się z ponad 60 ćwiczeń wraz z rozwiązaniami. Są to swego rodzaju testy z Excela, które można spróbować rozwiązać samemu lub też przeanalizować rozwiązania, które są pod każdym z nich. Skala trudności jest różna – są zadania łatwe oraz dosyć trudne. Ale to na tych drugich czasem łatwiej się uczy. Nawiasem mówiąc, często przestają być one trudne, jak zobaczy się sposób ich rozwiązania. I taka była idea tego podręcznika.

Nauka Excel dla początkujących

Jest to naprawdę wyjątkowa Excel książka. Przedstawione w podręczniku rozwiązania do zadań zawierają wszystkie formuły w wersji edytowalnej. Można je samodzielnie modyfikować i sprawdzać, jak zmiany wpływają na wynik. Dzięki temu nawet początkujący są w stanie szybko zrozumieć zasady działania programu Excel.

Co więcej, przekrój tematyczny zadań jest naprawdę szeroki. Znajdziemy w podręczniku ćwiczenia z rozwiązaniami z zakresu sprzedaży, logistyki, analizy finansowej oraz z szeregu innych dziedzin. Celem tego rozdziału jest pokazanie wykorzystania formuł Excel w praktyce. Bo co innego jest się nauczyć kilkanaście funkcji Excela na pamięć, a co innego umieć je wykorzystać w codziennych obowiązkach zawodowych. Warto dodać, że te same metody obliczeniowe, które zostały użyte przy rozwiązywaniu ćwiczeń, można użyć także przy szeregu innych problemach obliczeniowych. Są one dosyć uniwersalne. I pod takim kątem były dobierane.

Darmowy fragment podręcznika można pobrać ze strony podręcznika – consider/EXCEL-EBOOK. Wystarczy wpisać tam swój email, a po paru minutach na podany adres zostanie wysłany plik. Na tej stronie jest też szereg dodatkowych informacji na jego temat, w tym film demonstracyjny oraz opinie klientów.

Jeżeli ktoś ma więcej pytań odnośnie tego Excel podręcznika, to śmiało może się kontaktować ze mną bezpośrednio na email podany w zakładce kontakt.

Excel podręcznik
Podręcznik MS Excel

Nauka Excela to dobra inwestycja. Zapraszam do nauki z moim podręcznikiem ‘Excel. Nauka na przykładach’. Wystarczy kliknąć w banner po prawej stronie, aby dowiedzieć się więcej.

X