BPMN to w ostatnich latach chyba najpopularniejsza metodyka notacji graficznej procesów biznesowych, która jest stosowana zarówno przez działy biznesowe, jak i działy informatyczne firm. Jej największą zaletą jest jej prostota oraz zrozumiałość, i pewnie dzięki temu stopniowo wypiera z użycia inne notacje, które były dotychczas stosowane.
Aby stworzyć prosty diagram procesu przy wykorzystaniu Business Process Model and Notation (BPMN2) wystarczy tylko zapoznać się z głównymi symbolami i zobaczyć, jak wyglądają przykładowe schematy. To na początek wystarczy. Opanowanie podstaw zatem nie zajmie więcej niż paru godzin.
Warto jednak pamiętać, że w ramach niektórych firm (zwykle informatycznych) spotkać się można z sytuacją, kiedy standardowa notacja BPMN jest lekko zmodyfikowana – tj. uzupełniona o nowe symbole lub zasady budowy diagramów.
Zatem jak zobaczycie diagram, który wygląda jakby był stworzony w BPMN, ale coś z nim nie tak, to nie znaczy wcale, że ktoś popełnił w nim błąd. Tylko może został nieco zmieniony z myślą o procesach i standardach funkcjonujących w danej firmie i należy poszukać specyfikacji opisującej te zmiany. Trzeba też wiedzieć, że sam sposób notacji BPMN co parę lat ulega zmianom – obecnie obowiązującą jest wersja 2.0, która została wydana w 2009 roku.
W jednym z wpisów opisałem już zasady modelowania procesów biznesowych, przedstawiłem listę najczęściej spotykanych notacji oraz zamieściłem kilka przykładowych diagramów. Oczywiście do niego odsyłam wszystkich zainteresowanych tą tematyką.
W poniższej prezentacji przedstawione są ogólne informacje wprowadzające w zagadnienie procesów biznesowych oraz podstawy BPMN v2. Materiał jest dosyć długi, ponad 200 slajdów, ale naprawdę łatwo się go czyta. Jest to kompleksowa wiedza dla wszystkich osób, które dopiero zaczynają modelować procesy biznesowe. Znajdziecie tutaj m.in.:
- Definicję procesu biznesowego i jego typy
- Historię rozwoju notacji BPMN
- Strukturę BPMN
- Semantykę BPMN – definicje, przykłady zastosowań, w tym np.: co to jest zdarzenie?, działanie, podproces, czym są bramki (łączące i rozdzielające)?
Jeżeli ktoś poszukuje bardziej dokładnej specyfikacji to odsyłam do strony http://www.bpmn.org/. Znajduje się tam m.in. „Quick Guide” oraz dziesiątki przykładów gotowych diagramów procesów biznesowych. Miłego modelowania :)
Pytanie...
Korzystasz z EXCEL lub PowerPoint?
Poznaj setki praktycznych przykładów!
500 funkcji Excel + 500 slajdów PowerPoint