Jak szybko nauczyć się Excela?

Excel to tysiące formuł, funkcji oraz opcji, które można zastosować w różnych kombinacjach. Nie sposób ich się wszystkich nauczyć w tydzień lub miesiąc. Poznanie Excela i jego szerokich możliwości zajmuje lata. Ale początkujący użytkownicy arkuszy kalkulacyjnych często starają się znaleźć jakąś drogę na skróty. Dlatego też bardzo dobrym jest pytanie: jak szybko nauczyć się Excela w domu? Oto moich parę wskazówek.

Praca z Excelem

Im częściej będziesz miał do czynienia z Excelem tym lepiej. To najlepszy sposób nauki oraz utrwalenia dotychczas zdobytej wiedzy. Dobrze też jeżeli w pracy masz styczność z Excelami i wyliczeniami zrobionymi przez bardziej doświadczonych użytkowników. Wtedy przeglądając takie pliki możesz szybko nauczyć się konkretnych formuł i technik pracy z arkuszami kalkulacyjnymi.

Podstawy Excela

MS Excel umożliwia wykonanie tysięcy obliczeń, ale nie oznacza to, że musisz znać je wszystkie. W praktyce korzysta się najczęściej z 10-20 funkcji. I za pomocą nich naprawdę można wykonać 80% najczęstszych zadań (uśredniając). Oczywiście znając więcej funkcji okazuje się, że wiele obliczeń można dokonać znacznie szybciej. Ale poznając, powiedzmy te kilkanaście najpopularniejszych funkcji można zrobić w Excelu już całkiem sporo. A te funkcje można znaleźć między innymi w mojej ściądze, podręcznym samouczku z Excela.

Działania w Excelu

Każdy przechodzi mniej więcej tę samą drogę w poznawaniu poszczególnych formuł Excelowych. Najpierw porusza się wśród najpopularniejszych funkcji matematycznych, potem się je łączy w jedną, większą formułę, dodaje instrukcje warunkowe, łączy dane z innych tabel, itd. Prawdziwa umiejętność pracy w Excelu polega na szybkim znajdowaniu metod wykonania poszczególnych obliczeń za pomocą dostępnych narzędzi. A rozwiązaniem dla złożonego zadania może być proste połączenie 3 formuł – tylko trzeba wiedzieć których.

Ćwiczenia z Excela

Trudno uczyć się na hipotetycznych ćwiczeniach, które mają mało wspólnego z nasza pracą zawodową. Moim zdaniem najlepszym ćwiczeniem jest samodzielne znajdowanie sposobów „jak to zrobić w Excelu?” lub „czy nie dałoby się tego jakoś prościej zrobić w Excelu?”. W ten sposób, dysponując konkretnym zadaniem do rozwiązania, mamy większą motywację do jego rozwiązania. Natomiast znając już jedną metodę na dokonanie wyliczeń, można potem zastanowić się, czy nie dałoby się tego zrobić jakoś szybciej. A zwykle okazuje się, że tak. Ale najwartościowszym ćwiczeniem będzie to, gdy dojdziemy do tego sami.

Zadania z Excela

W swoim podręczniku Excel (pod tytułem: Excel. Nauka na przykładach) zawarłem rozdział zawierający ponad 60 przykładowych zadań z rozwiązaniami zawartych w pliku excel. Pokazują one spektrum możliwości zastosowania poszczególnych kombinacji formuł w konkretnych sytuacjach. Podana jest tam treść zadania, wszystkie dane potrzebne do wyliczeń, a na końcu finalne rozwiązanie.

jak szybko nauczyć się Excela

Takie zadania z Excela z odpowiedziami to moim zdaniem również doskonała forma nauki MS Excel w domu. O ile oczywiście, najpierw poświęci się trochę czasu na próbę samodzielnego rozwiązania tych zadań, przed obejrzeniem odpowiedzi. Bo podstawą do szybkiej nauki Excela jest nabranie wprawy w samodzielnym poszukiwaniu rozwiązania. Nie chodzi tutaj jednak o nauczenie się wszystkich funkcji Excel na pamięć. Lecz o poznanie sposobów dokonywania wyliczeń.

Wszystkie najważniejsze funkcje są opisane w moim Excel Ebook – a ten plik ze spisem i przykładami poszczególnych formuł możesz mieć zawsze, gdzieś na komputerze i traktować jako ściągę. Znajdziesz tam również pokazane różne techniki wyliczeń, wskazówki oraz triki przydatne w codziennej pracy.

X