Już ponad 3 000 klientów ebooka. 
Ściąga z EXCELA dla każdego - SETKI przykładów funkcji otrzymasz w 3 minuty.
ZOBACZ EXCEL EBOOK >

Zalety i wady badań internetowych – raport

O badaniach internetowych napisano już wiele. Tym niemniej bardzo ciekawym materiałem jest raport przygotowany przez serwis interaktywnie.com, który w jednym miejscu zebrał główne dane i wypowiedzi ekspertów na temat tej formy ankietowania.

Wartość rynku CAWI to już ponad 50 mln zł

Według tego raportu, co najmniej 5% z całego tortu badawczego, szacowanego już na 1 mld zł rocznie, jest przeznaczonych na realizację badań w sieci. Wzięło w nich udział ponad 1,2 mln respondentów, co stanowiło 20% wszystkich wykonanych badań w 2010.

                                    [image src=”https://consider.pl/wp-content/uploads/2012/03/cawi-raport.jpg” width=”500″ height=”280″ title=”Badania internetowe – raport interaktywnie.com” lightbox=”no” url=”http://interaktywnie.com/index/index/?file=raport_badania.pdf” align=”center”]                                          (Pobierz raport klikając na zdjęcie)

CAWI (Computer Assisted Web Interviewing), jak słusznie zaznaczają autorzy raportu, nie jest miejscem dla każdego badania. Tak samo jak inne metody badawcze ma swoje zalety i wady. Wśród zalet wymienia się zwykle: relatywnie niższe koszty, wyniki ankiety i raport z badania można uzyskać bardzo szybko, możliwość wykorzystywania w ankietach filmów, dźwięków i obrazów.

Natomiast największy problem stanowi reprezentatywność tego badania, tzn. czy jego wyniki będą odzwierciedlać populację, którą chcemy przebadać. Niezbędna jest tu wiedza ekspercka i konieczność dokładnego zaplanowania całej ankiety.

Łatwo i szybko nie znaczy dobrze

Wbrew temu, do czego próbują nas przekonać autorzy serwisów internetowych dostarczających aplikacje do tworzenia ankiet online – nie jest to do końca rozwiązanie Do-It-Yourself. Gdyż sam fakt olbrzymiej łatwości zbierania danych nie idzie w parze z wartością analityczną otrzymanych wyników. Dodatkowo zastąpienie ankietera oprogramowaniem, nie implikuje w ogóle, że sam proces badania przebiegnie bezbłędnie. Jako uczestnik wielu badań online nie raz zdarzyło mi się, że ankieta się zawieszała, resetowała (bez możliwości przywrócenia wcześniej wprowadzonych wartości) lub wyświetlała w formie uniemożliwiającej jej wypełnienie.

Pytanie...
Korzystasz z EXCEL lub PowerPoint?
Poznaj setki praktycznych przykładów!
500 funkcji Excel + 500 slajdów PowerPoint

Zobacz podręcznik =>

Dodaj komentarz

X